Tętno maksymalne (HR max): jak obliczyć, co to jest, kalkulator | Grzegorz Kowal - zdrowy tryb życia

Tu gadamy o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
matyjas74
Klubowicz

Tętno maksymalne (HR max): jak obliczyć, co to jest, kalkulator | Grzegorz Kowal - zdrowy tryb życia

Post autor: matyjas74 » poniedziałek 08 lut 2016, 13:45

http://grzegorzkowal.com/2011/tetno-mak ... alkulator/

Tu obliczyć swoje strefy tętna . Dowiedz się więcej o swoim HR max. Co to tętno spoczynkowe i wiele innych rzeczy, które potrzebne są do treningu.

Wysłane z mojego SM-T310 przy użyciu Tapatalka
Tomek
504 900 176

Awatar użytkownika
misiojedzie

Re: Tętno maksymalne (HR max): jak obliczyć, co to jest, kalkulator | Grzegorz Kowal - zdrowy tryb życia

Post autor: misiojedzie » poniedziałek 08 lut 2016, 21:01

Polecaną metodą jest jeszcze tzw Test Friela, o ile będzie wykonany prawidłowo.
https://www.strava.com/athletes/12245910

pińcet osiemnaście - łosim cztery pińć - sześć siedem siedem

Awatar użytkownika
wallace
Klubowicz
Kontaktowanie:

Re: Tętno maksymalne (HR max): jak obliczyć, co to jest, kalkulator | Grzegorz Kowal - zdrowy tryb życia

Post autor: wallace » wtorek 09 lut 2016, 08:59

Ale Friel wyznacza próg mleczanowy i na jego podstawie strefy, nie dotyka HRmax, tak dla jasności całości ;-)
STRAVA ### [2015] Cube Ltd SL Blackline 29" ... [2012] Kross Level A6 ... [1997] Giant GSR 200 ... [<<<] Romet Flaming 3, Reksio x2 ###

Awatar użytkownika
matyjas74
Klubowicz

Post autor: matyjas74 » wtorek 09 lut 2016, 16:04

Przy najbliższej okazji spróbuję zrobić test Friela i porównam z wynikiem z kalkulatora. Obliczjac strefy tętna za pomocą kalkulatora potrzebowałem nie HR max tylko tętno spoczynkowe. [WINKING FACE]

Tomek
504 900 176

Awatar użytkownika
misiojedzie

Post autor: misiojedzie » wtorek 09 lut 2016, 18:14

wallace pisze:Ale Friel wyznacza próg mleczanowy i na jego podstawie strefy, nie dotyka HRmax, tak dla jasności całości ;-)
No tak, nie zaznaczyłem że chodzi o próg mleczanowy, dzięki :)

Ja ten test robiłem z czystej ciekawości pod koniec stycznia na p3, akurat dojazd z domu na molo to te 15 minut rozgrzewki, później pół godziny jazdy na około, jeszcze miałem szczęście że było mało ludzi ;) Za jakiś czas go powtórzę.

@matyjas

Jak chcesz robić test na p3 to najlepiej wybierz się w o takiej porze żeby nie było spacerowiczów ;)

pzdr!
https://www.strava.com/athletes/12245910

pińcet osiemnaście - łosim cztery pińć - sześć siedem siedem

Awatar użytkownika
wallace
Klubowicz
Kontaktowanie:

Post autor: wallace » środa 10 lut 2016, 00:25

matyjas74 pisze:Przy najbliższej okazji spróbuję zrobić test Friela i porównam z wynikiem z kalkulatora. Obliczjac strefy tętna za pomocą kalkulatora potrzebowałem nie HR max tylko tętno spoczynkowe.
Hmm, w linku który dałeś jest wg HR max, ale przyznaję, pobieżnie przejrzałem i mogę się mylić ;-)

Przy teście Friela (zresztą w sumie prawie każdym innym) należy pamiętać o stałych warunkach, aby mieć porównanie i punkt odniesienia. Co to znaczy? Ta sama trasa, te same warunki, błotko, sucho, deszcz, wiatr, temperatura, piesi, rower, ciśnienie w oponach, ułożenie na rowerze. Hmmm, musisz być tak samo wypoczęty, wyspany i jeść to samo i o tych samych godzinach hihi, więc jak ktoś chce to na poważnie brać to trzeba trzymać reżim.

"Trening z pulsometrem" Joe Friela można kupić za dwie dychy z hakiem. Mogę pożyczyć. Jeśli ktoś chce zacząć na poważnie treningi, na początek to jest aż nad to. Stwierdzisz, które elementy masz słabe, jak do tego ułożyć plany treningowe, jak czytać co Ci puls mówi, jak sprawdzać postępy, czy przygotowywać się na konkretne starty w zawodach.

IMHO. Kiedyś myślałem, aby pójść tą drogą, ale ... temu trzeba poświęcić życie ;-) A ja chce mieć po prostu przyjemność, przyjemność z jazdy, przyjemność ze wspólnych wyjazdów, wycieczek, z koleżeńskiej rywalizacji :-) Z zainteresowania tematem pozostało mi tylko kilka drobiazgów, których staram się (zwykle) trzymać:

1. Regeneracja, regeneracja, regeneracja!. Jak dziś pojedziesz kilkadziesiąt km na maksa maksa maksa, to jutro zapomnij, aby to powtórzyć, ale czemu nie zrobić "spacerku" w okolicach progu tlenowego? Szybciej się zregenerujesz i poprawisz wydolność tlenową. Tak, trudno jest tak wolno jeździć ;-) Jak jeździsz raz na tydzień to nie ma w ogóle problemu.
2. Próg mleczanowy. Nie, nie do wyznaczania stref. Po to, aby się nie spalić na zawodach (stratujesz napalony na maksa, po 10 minutach jesteś dętka;-) ). I nie trzeba znać dokładnie (sprawdzać co miesiąc), wystarczą okolice, które przekraczasz świadomie. Zresztą człowiek z czasem nabywa umiejętności czytania swojego organizmu i wyczuwa się, kiedy jedzie za mocno.
3. Jedzenie. Nie jedz porządnego posiłku tuż przed jazdą, tak 3 godzinki wcześniej. Ale jak mimo wszystko zjesz, to nic się nie stanie, najwyżej pojedziesz wolniej, bardziej się zmęczysz, kolka Cię złapie?

I trzeba pamiętać, że każdy jest inny, inne ma HR max, inny LT, inaczej się regeneruje.
STRAVA ### [2015] Cube Ltd SL Blackline 29" ... [2012] Kross Level A6 ... [1997] Giant GSR 200 ... [<<<] Romet Flaming 3, Reksio x2 ###

Awatar użytkownika
matyjas74
Klubowicz

Post autor: matyjas74 » środa 10 lut 2016, 06:58

Super napisane Wallace bardzo mi się podoba , no i oczywiście cza założyć nowe kółko-:)

Tomek
504 900 176

Awatar użytkownika
dada
Klubowicz

Post autor: dada » piątek 12 lut 2016, 08:08

Hmm i znowu dowiedziałam się czegoś nowego :D

Seba
Klubowicz

Post autor: Seba » piątek 12 lut 2016, 12:34

No to będzie cross-country po górce środulce fajnie ale chyba też coś podobnego organizowaliśmy na Dorotce :)

http://bikeateliermaraton.pl/nowe-dziec ... ,2095.html

ups nie tu ale pod maksymalne tętno też pasuje :)

Awatar użytkownika
Adam
Klubowicz
Numer GG: 2982173
Kontaktowanie:

Post autor: Adam » piątek 12 lut 2016, 17:17

Byliśmy chyba trzy razy, ale trasa dupy nie urywa chyba że nogi poza tym frekwencja była słaba i do tego same koksy :) Dorotka w porównaniu z Środulą to poezja :) (chyba tu trolujemy czy jakoś tak )
\czemu nie dodałeś do zawodów?

ODPOWIEDZ